Haberler / Haber Detayı

Ekmek Hamuru Bıçaklama Robotumuz, Gıda Teknolojisi Dergisinde!

"İnsan gibi bıçak atar."

Ürünümüzü öne çıkaran en önemli kabiliyeti, insanı taklit ediyor, ekmek hamurlarına “insan gibi” bıçak atabiliyor olmasıdır. İnsan, bıçak atmadan önce hamura bakarak üç boyutlu şeklini hafızasına işler, o spesifik şekildeki hamur için nereden nereye kadar kesik atacağını, yani üç boyutlu kesim yolunu hesaplar ve elindeki bıçağa o yolu takip ettirerek hamuru keser. Ayrıca kesim esnasında hamurun sertliğini de hissederek, hamura uyguladığı baskı kuvvetini uygun şekilde ayarlar. Ekmek Hamuru Bıçaklama Robotumuz ile yaptığımız şey de tam olarak budur. Robotumuz da hamurlara tıpkı insan gibi adaptif davranmaktadır. Sistemimiz, üretim bandı üzerinde hareket eden ekmek hamurlarını, kameraları vasıtasıyla aldığı görüntüleri kullanarak üç boyutlu olarak modeller, her bir hamur modeli için uygun kesim yolunu hesaplar ve robot kolu vasıtasıyla kesimi çok hassas bir şekilde icra eder. Ürünümüz üretim bandı üzerindeki her bir ekmek hamurunun modelini ve buna bağlı oluşan kesim yolunu ayrı ayrı hesaplar. Bu anlamda ürünümüz her bir hamura farklı ve özgün şekilde davranır.

"Tüm hamurlar için özgün ve ideal kesik."

Ürünümüzü bazı geçmiş ve mevcut çalışmalardan ayıran en önemli unsur, her hamur için farklı bir davranış sergiliyor olmasıdır. Ürünümüz ön tanımlı hareketler sergileyen bir makine değil, değişen koşullara göre karar verip aksiyon alan gerçek bir robottur. Üretim hatlarında ekmek hamurları sıralar halinde ilerler. Bir sıradaki hamur sayısı her üretici için farklılık gösterse de kitlesel üretim yapan işletmelerimizde bu sayı tipik olarak 15-20 arasındadır. Bir sıradaki her bir hamur ve müteakip sıradaki tüm hamurlar birbirlerinden farklıdır. Aslında banttaki tüm hamurlar, konum, şekil ve oryantasyon bakımından farklıdırlar. Ürünümüz, 3 metre genişliğinde ve 2,5 cm/s doğrusal hızında hareket eden bir üretim bandı üzerinde, bir sıradaki 20 hamura bıçak atabilecek hızda çalışıp, üretim hattının duraklatılmasına ihtiyaç olmaksızın tüm hamurlar için özgün ve ideal kesimi gerçekleştirebilmektedir.

"Endüstri 4.0 uyumu."

Kitlesel üretim yapan birçok işletmemizde hamurlar makineler tarafından karıştırılmakta, kesilmekte, tartılmakta, dinlendirilmekte, fermente edilmekte ve pişirilmektedir. Bu işletmelerimizde, bıçak atma operasyonu haricindeki tüm üretim aşamaları makineleşmiş olsa da doğru bir çözümün var olmayışı nedeniyle bıçak atma prosesi hala insan işçiliği ile gerçekleştirilmektedir. Ürünümüzün kullanıcısına sunduğu en önemli fayda, bıçak atma prosesini insandan bağımsız hale getirmesidir. Kullanıcı bu sayede işçilik maliyetlerini düşürebilmekte, üretim kalitesini, kapasitesini, karlılığını ve rekabet gücünü artırabilmektedir. Ürünümüz, ekmek hamurlarına daima ideal kesiği attığı için, işletmelerin fire miktarını azaltmakta ve kesik standardı sağlamaktadır. Bıçak atma prosesini makineleştirmek ise kullanıcıya gerekli hijyen koşullarının, gıda ve iş/işçi güvenliğinin de tesis edilmesini sağlamaktadır.

Ekmek Hamuru Bıçaklama Robotumuzun, Gıda Teknolojisi dergisinin Şubat 2020 sayısında yayınlanan haberini aşağıda bulabilirsiniz.

>> Haberin bağlantısı